Gyógyító gyümölcsök

Ananász

Az utóbbi időben már hazánkban is elérhető áron megvásárolható az ananász.
Ez a gyümölcs értékes ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz.( A-, B1-, B2-,B-4, B6-, C-, E- vitamin, Niacin,foszfor, cink, vas, kalcium, kálium, magnézium,nátrium, réz, szelén)
Az ananász magas értékben tartalmaz mangánt (1,65mg). Ez a nyomelem a csontok, bőr és a porcszövet felépítéséhez fontos . A gyümölcslevek közül legjelentősebb folsavforrás az ananászlé,aminek a gyomor nyálkahártya normális működésében is szerepe van.
Bromelin enzimtartalma segíti a fehérjeemésztést, gyorsítja az izmok regenerációját. A bromelin ezenkívül probiotikus hatást fejt ki, szervezetünk védekezőrendszerét erősíti, számos immunsejtünk termelődését fokozza.Ez az enzim azonban csak a friss gyümölcsben található meg, mivel hőkezelés hatására megsemmisül.
Magas C-vitamin tartalma miatt jelentős az antioxidáns hatása is.
Csökkenti a vér savtartalmát, ezáltal elősegíti a vér sav - lúg egyensúlyát.
Magas rosttartalma miatt fogyókúrázóknak kifejezetten ajánlott, mivel kis mennyiségben is telíti a gyomrot. Érdekessége, hogy míg 100 gr ananász 49 kcal-át tartalmaz, addig szervezetünk 100 gr elégetésével 300 kcal-át használ el, ezért a fogyókúrázók körében méltán népszerű gyümölccsé vált.
Az ananász fogyasztása javasolt a bélrendszer zavarai esetén, súlyfeleslegnél, tüdőgyulladásnál, meghűlésnél, vérszegényég esetén.
Az ananász leve ajánlott székrekedés ellen is.
Vásárláskor a következőkre figyeljünk:
Az igazán érett ananász színe sárgás, enyhén puha és illata jellegzetes. Levélrozettái könnyen kihúzhatók. A friss ananász hűtőben akár két hétig is tárolható.









Gyógyító gyümölcsök

Fekete áfonya

Az áfonya szemet gyönyörködtető cserje, ami a tölgyes, bükkös erdők jellegzetes növénye, de a fenyvesek szélén is találkozhatunk vele.
Az áfonya gyümölcse leginkább lekvár, szörp, bor és likőr formájában ismert, de a vadhús kedvelői ízesítőanygként vagy köretként is fogyasztják.
Fő értéke azonban gyógyító hatású gyümölcsében található. Jelentős A - vitamin tartalma a farkasvakság gyógyítására szolgáló gyógyszer alapanyaga. Ezenkívül gyümölcssavakat, cukrot, pektint, cseranyagokat, és vitaminokat tartalmaz.
A fekete áfonya szélhajtó, vizelethajtó, bélhurutot megszüntető, vese és hólyagbántalmak elleni hatásos szer. Ajánlható ezen kívül szív - és érrendszeri betegségek esetén, és cukorbaj elleni teakeverékek alkotórészeként. A termés kiváló bélhurut elleni házi szer. Magas a foszfát és csersavtartalma, rendkívül jó vértisztító gyümölcs. A hasmenést erősen fogja, kolibacilus elleni hatása is ismert.
A feketeáfonya leveléből főzött tea epe - és hólyagbetegségek orvossága, vesetisztító hatású is. Levele cukorbetegségre is ajánlott, akár teának, akár nyersen elfogyasztva.
Legutóbbi kutatások alapján a feketeáfonya festékanyagai értékesebb elemekből állnak, mint a gyümölcshús. A feketeáfonya kék színét adó festékanyagban található antocianinok bioaktív tulajdonságúak, egészségmegőrző szerepet töltenek be. Az antocianinok antioxidánsok, aminek védő szerepe van a rák, a szív - és érrendszeri betegségekkel szemben, de a tudósok még kutatják a Parkinson - és Alzheimer- kórra gyakorolt pozitív hatását is.





Gyógyító gyümölcsök

Vörös áfonya

A vörös áfonyának rendkívül magas a nedvtartalma.
Régóta használt gyógyszere az orbáncnak, a szénaláznak, idegzsábának, vese - és hólyagbajoknak.
Idült hasmenésnél,bélférgesedés ellen is hasznos.

Gyógyító hatású torokgyulladás, megfázás esetén is. A mirigyekre regeneráló, élénkítő hatást gyakorol.






Tőzegáfonya

Az amerikai tőzegáfonya gyümölcsének gyulladások elleni gyógyító hatását már az amerikai indiánok felismerték.
Értékes vitaminforrás, A -, B -, C - vitamint, kiemelkedően magas kálium, kalcium, vas, magnézium, mangán, cink, kén, és foszfor tartalmának köszönhetően számos betegség megelőzésében, leküzdésében hasznos.
Flavonoid tartalma miatt csökkenti a szívinfarktus kialakulásának veszélyét.
Húgyúti fertőzések megelőzésére is ajálják, mivel megakadályozza az ún. Escherichia coli baktérium megtelepedését.
Fogínygyulladást okozó baktériumok ellen is védelmet nyújt.
Antioxidáns hatása révén a szervezet ellenálló képességét is növeli.




Gyógyító gyümölcsök

Alma

" Naponta egy alma az orvost távol tartja " mondta Nagymamám, aki szintén a nagymamájától hallotta és ez a mondás minden időben megállja a helyét!
A gyümölcs az egészség szimbóluma, ezért lehetőségeinkhez képest fogyasszuk a természet bőséges kínálatát. 20 -25 éve még az alma volt hazánkban a legnépszerűb gyümölcs, nem hiányozhatott egyetlen kertből sem. Mára már a déligyümölcsök bőséges kínálata valamelyest háttérbe szorította, de kétségtelen, hogy a gyümölcsök közül legtöbb felhasználási módja az almának van.
Egyaránt fogyaszthatjuk nyersen, sütve süteményben vagy önmagában, pürésítve, lekvárnak, kompótnak vagy levesnek megfőzve. Gyógyító hatását már a középkorban felismerték, azóta is alkalmazzuk emésztési panaszokra, fogyókúrára, de a csecsemők étrendjében is az anytej után az elsők között szerepel. A-, B1-, B2-, B6-, PP-, C-, E- vitamint, béta - karotint, ásványi anyagokat és nyomelemeket, gyümölcscukrot, szerves savakat, pektint és cserzőanyagot tartalmaz.

Elsősorban magas C - vitamin tartalma és a héjában lévő pektin adja legfőbb gyógyhatását. A pektin vérkeringést serkentő hatású,ezért érelmeszesedésnél rendkivül hasznos. Ezenkívül a pektin az orvosi szénhez hasonlóan megköti a bélben a baktériumokat és méreganyagokat, így akut hasmenéses vékonybélgyulladásnál kiemelkedő hatását bizonyították. A-, C-, E- vitaminja és a béta-karotin antioxidáns hatásúak.
Alkalmazzuk vérszegénység, kimerültség, hörghurut, hasmenés, betegségből való lábadozáskor, reuma és köves megbetegedések esetén, tisztítókúrák és böjt alkalmával. Megakadályozza a vércukorszint erős ingadozását, ezért fogyókúrázók és cukorbetegek étrendjében is fontos szerepet tölt be.
Fontos azt is tudni róla, hogy az almával szemben szinte soha nem alakul ki allergiás reakció.
Csersavtartalma miatt hámozáskor rövid idő alatt megbarnul, ezt azonban néhány csepp citromlével megelőzhetjük.